Rutynowa pielęgnacja

Artykuł
Co warto wiedzieć o codziennej pielęgnacji skóry?

 

Sekret promiennej i zdrowej skóry to między innymi efekt właściwej, codziennej pielęgnacji i odpowiedniego stylu życia. Regularne dbanie o skórę twarzy przy użyciu dopasowanych do wybranego typu cery produktów wspieranych dodatkowo przez dedykowane zabiegi medycyny estetycznej pozwoli na dłużej zachować jej zdrowy wygląd i spowolnić pojawienie się widocznych oznak starzenia. 

 

Skóra jest największym organem naszego ciała i ze względu na wielorakość jej funkcji wymaga szczególnej opieki. Nieregularne stosowanie odpowiedniego kremu czy serum będzie miało wpływu na kondycję skóry, ale tylko systematyczna pielęgnacja pozwoli na zachowanie jej wyglądu w jak najlepszym stanie.

 

Regularne dbanie o skórę powinno stać się dobrym nawykiem od najmłodszych lat i towarzyszyć nam przez całe życie. U najmłodszych odpowiednia pielęgnacja pozwala wzmocnić funkcję ochronną skóry, u nastolatków i młodzieży pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z dojrzewaniem, a u osób dojrzałych zachować jak najdłużej jej zdrowy wygląd i dobrą kondycję oraz niwelować objawy starzenia. 

Pielęgnacja powinna być dopasowana indywidualnie do wieku, typu i potrzeb skóry każdego z nas. Warto opracować razem z lekarzem dermatologiem plan regularnej pielęgnacji, który w zależności od indywidualnych potrzeb naszej skóry pomoże dopasować właściwe produkty i spersonalizowane terapie. 

 

Standardowy plan pielęgnacji opiera się na 3 krokach: oczyszczanie, nawilżanie, ochrona przeciwsłoneczna, które można uzupełniać w  ramach opracowania odpowiedniej profilaktyki i utrzymywania dobrego stanu skóry. Jednak należy pamiętać, że dbanie o skórę to kwestia indywidualna. Dlatego każdy plan jej pielęgnacji powinien być spersonalizowany. Bazując na opiniach ekspertów możemy wskazać jego najważniejsze aspekty:

 

  • Przygotowanie skóry do pielęgnacji – codzienne stosowanie preparatów przeznaczonych do oczyszczania twarzy skutecznie usuwających makijaż i zanieczyszczenia oraz produktów złuszczających (z częstotliwością uzależnioną od rodzaju cery, stosowanych produktów, w opraciu o profesjonalną konsultację), które usuwają martwe komórki skóry, zapobiegając zatykaniu się porów i przygotowując skórę do lepszego wchłaniania kolejnych preparatów,
  • Utrzymywanie dobrego stanu skóry – stosowanie preparatów zawierających składniki nawilżające, odżywcze, przeciwutleniacze, przeznaczone do rutynowej pielęgnacji, takich jak kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, oleje, wyciągi roślinne, które pomagają utrzymać skórę twarzy w dobrej kondycji i opóźniać wystąpienie objawów starzenia,
  • Pielęgnacja skóry z problemami - w przypadku chorób skóry dopasowana rutyna pielęgnacyjna jest niezbędnym elementem procesu leczenia. Stosowanie specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych zwłaszcza dermokosmetyków (preparatów aptecznych) dostosowanych do wymagań problematycznej skóry wspiera i przyspiesza ustępowanie zmian skórnych ale wymaga regularnej konsultacji z lekarzem dermatologiem aby kontrolować stan skóry i w razie potrzeby dostosowywać produkty pielęgnacyjne i lecznicze do aktualnych potrzeb pacjenta,
  • Ochrona przeciwsłoneczna – promieniowanie słoneczne i ultrafioletowe jest jednym z najsilniejszych czynników przyśpieszających starzenie skóry, dlatego proaktywne podejście do ochrony skóry jest kluczowe w jej pielęgnacji. Stosowanie filtrów o wysokim stopniu ochrony (SPF50, SPF30), w zależności od fototypu skóry ma kluczowe znaczenie dla ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i przedwczesnym starzeniem skóry twarzy dlatego powinno stać się stałym elementem codziennej, rutynowej pielęgnacji niezależnie od pory roku. 

 

Preparaty do użytku domowego, stosowane miejscowo odgrywają ważną rolę w rutynowej pielęgnacji skóry. Jednak z uwagi na fakt, że nie są w stanie wniknąć głęboko w skórę, ich działanie jest powierzchowne a efekty krótkotrwałe.

 

Tutaj z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi głęboko nawilżające, odżywiające i regenerujące skórę, takie jak: biostymulatory, podawanie kwasu hialuronowego w iniekcjach, mikronakłuwanie, urządzenia oparte o energię. Specjalistyczne terapie wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej działają na wszystkie warstwy skóry, dzięki temu ich efekty są bardziej widoczne i dłużej się utrzymują w porównaniu do pielęgnacji domowej.

 

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie zabiegów medycyny estetycznej do swojej rutynowej pielęgnacji skóry. Biostymulatory, wieloskładnikowe „koktajle” i kwas hialuronowy podawany przez lekarza w postaci iniekcji i/lub mezoterapii igłowej mogą stanowic świetne rozwiązanie gdy chcemy uzyskać głębokie i długotrwałe nawilżenie i/lub pobudzenie skóry do regeneracji.  To wygodny i skuteczny sposób zwłaszcza w przypadku gdy kosmetyki stosowane w ramach rutynowej pielęgnacji nie przynoszą pożądanych rezultatów lub gdy pojawiają się pierwsze, delikatne objawy starzenia skóry. W przypadku walki z przebarwieniami przydatne natomiast mogą okazać się specjalistyczne peelingi  i lasery.

 

Korzyści wykraczające poza zdrowie skóry

 

Utrzymywanie skóry w dobrej kondycji należy traktować tak jak każde inne działania w zakresie dbania o zdrowie, w którym profilaktyka pełni kluczową rolę. Nie ulega wątpliwości, że rutynowa pielęgnacja może przynieść skórze wymierne korzyści. Badania wykazały, że codzienna rutyna dbania o siebie pomaga wypracowywać zdrowe nawyki. To z kolei może pomóc zachować pozytywne nastawienie i lepszą jakość życia. Zadbana skóra ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i dlatego warto się o nią zatroszczyć oraz zapewnić jej odpowiednią ochronę.

PL-AGNA-240001